Klucz dynamometryczny – poziom podstawowy
Siła z jaką dokręcamy śruby, ma ogromne znaczenie. Gdy użyjemy jej za mało, mocowany element może odpaść. Jeśli za dużo – materiał się zniszczy. Są takie śruby, które muszą być przykręcone z konkretną, wskazaną przez producenta, siłą. Gwarancję idealnego dokręcenia zyskasz po użyciu klucza dynamometrycznego.
Większość śrub wkręca się ręcznie, przy użyciu klasycznego klucza lub śrubokręta. Mało kto zastanawia się, jak mocno powinny być one dokręcone. W rezultacie wyznacznikiem zostaje osobiste wyczucie i ilość siły w rękach. O ile podczas skręcania krzesła czy stolika, maksymalne dokręcenie śruby nie jest problemem, o tyle w przypadku niektórych materiałów, szczególnie w branży motoryzacyjnej, jej odpowiednie przykręcenie, jest niezwykle ważne (istnieje ryzyko awarii).
Gdy konieczna jest niezwykła precyzja podczas dokręcania śrub, warto sięgnąć po klucz dynamometryczny. Do czego służy to urządzenie? Ten niewielkich rozmiarów sprzęt ułatwi Ci wiele czynności naprawczych. Dzięki niemu idealnie dobierzesz odpowiednie parametry pracy do konkretnego elementu i zyskasz pewność, że śruby są dokręcone precyzyjnie.
Jak działa klucz dynamometryczny?
Narzędzie swoje funkcje zawdzięcza budowie i prawom fizyki. W jego wnętrzu znajduje się sprężyna, która pozwala dostosować klucz do zalecanego napięcia, czyli dokręcić śrubkę tak, by ani się nie poluzowała, ani nie drgała, ani też nie została uszkodzona (na przykład pęknięta z uwagi na zbyt duży nacisk). Równie ważnym elementem klucza dynamometrycznego jest zapadka.Skąd wiedzieć, jak długo powinniśmy kręcić kluczem? Idealne naprężenie sprężyny – określona siła – nazywane jest momentem dokręcenia. To najważniejszy parametr podczas pracy z kluczem dynamometrycznym. Co oznacza? To moment siły, z jaką dana śruba może zostać dokręcona bez ryzyka uszkodzenia. Bazuje on na prawach fizyki dotyczących własności ciał sprężystych – a w szczególności na prawie Hooka, które mówi, że na skutek działania pewnej siły ciała odkształcają się w przewidywalny, wprost proporcjonalny sposób.
Co zyskujemy, kontrolując moment dokręcania do każdej śruby z osobna? Dzięki niemu elementy nie rozciągną się, a ich późniejsze odkręcenie nie sprawi Ci problemów. Możesz także wielokrotne odkręcać i przykręcać te same śruby, bez ryzyka wypaczenia.