Rurki miedziane i przygotowanie ich do połączenia. Kielichowanie

HOME - Rurki miedziane i przygotowanie ich do połączenia. Kielichowanie
Rurki miedziane i przygotowanie ich do połączenia. Kielichowanie

Montaż pompy ciepła typu split wymaga od montażysty skrupulatnych działań – wykonanie połączenia modułu zewnętrznego pompy z wewnętrznym należy przeprowadzić samodzielnie na miejscu montażu. Połączenie przeprowadza się za pomocą rur miedzianych, m.in. w sposób skręcany – robiąc kielichy.

Kielichowanie – polega na zrobieniu połączenia kielichowego, które umożliwia skręcenie dwóch rurek bądź połączenie rurki z urządzeniem.

Prawidłowo zrobiony kielich:

  • nie powinien mieć żadnych pęknięć i zadziorów,
  • powinien mieć odpowiednio wykonany kołnierz,
  • powinien swobodnie wejść w narzutkę.

Najczęstsze błędy podczas kielichowania:

  • krzywy kielich (w wyniku nieprawidłowego włożenia rurki do kielicharki),
  • za duży kielich (w wyniku wystawienia za dużego fragmentu rurki ponad klucz),
  • za mały kielich (w wyniku wystawienia za małego fragmentu rurki ponad klucz).

Prawidłowo zrobiony kielich (wykonany z odpowiednią siłą przy użyciu klucza dynamometrycznego) to gwarancja jego szczelnosci, a tym samym pewność prawidłowego działania pompy ciepła przez długie lata. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do wykonania kielicha, lepiej tę czynność powtórzyć.

Rurki miedziane

Występują w kręgach 25m lub 50m. Można zakupić rurki w otulinie, która dobrze izoluje płynący czynnik chłodniczy pomiędzy jednostkami lub kupić otulinę osobno, jednak założenie izolacji na gołe rurki zabiera dodatkowy czas w czasie montażu.

Rurki miedziane występują w różnych średnicach, które są podawane w dwóch jednostkach: calach i ta jednostka miary najczęściej występuje w chłodnictwie lub w milimetrach. Najczęściej stosujemy rurki o średnicach 1/4 cala, 3/8 i 1/2 cala. Rurki miedziane można ze sobą łączyć w dwojaki sposób; w sposób skręcany – robiąc kielichy lub poprzez lutowanie twarde metodą 918.

Od czego zacząć kielichowanie?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia kielichowania jest obcięcie rurki za pomocą odpowiednich noży rotacyjnych. Dzięki wykorzystaniu specjalnie przeznaczonych do tej czynności narzędzi, unikniemy dostania się do rurociągu opiłków oraz zapobiegniemy zniekształceniu rurki. Samo obcinanie polega na okręcaniu noża wokół rurki i stopniowym dokręcaniu pokrętła.

Po obcięciu rurki czas na gratowanie – usuwanie ostrych krawędzi. Gratowanie wykonujemy za pomocą gratownika (zdzieraka nożowego lub frezowego), dzięki któremu możemy wygładzić część wewnętrzną i zewnętrzną rurki. Czynność gratowania przypomina swoim ruchem czynność ostrzenia ołówka temperówką. Należy pamiętać, aby w trakcie tego zadania zawsze trzymać rurkę skierowaną w dół, aby opiłki nie dostały się do środka. Przed kielichowaniem należy nałożyć na rurkę narzutkę, ponieważ później nie będziemy w stanie już tego zrobić.

Kielichowanie

Kielichowanie wykonujemy za pomocą urządzenia, zwanego kielicharką. Możemy wyróżnić kielicharki elektryczne, ręczne, wyposażone w klucze na rurki calowe oraz metryczne.

W powietrznych pompach ciepła występują rurki calowe, zatem wykorzystujemy tutaj kielicharki wyposażone w klucze calowe.

Kielichowanie krok po kroku:

  • Do kielicharki wkładamy odpowiedni klucz, zwracając uwagę, aby był on umieszczony stroną wklęsłą do góry.
  • W klucz wkładamy rurkę, tak by wystawała nie więcej niż 2 mm u góry (w zależności od jej rozmiaru wybieramy odpowiedni otwór).
  • Umieszczamy rurkę na środku urządzenia i zakręcamy blokadę tak, by rurka była stabilna podczas wykonywania procesu kielichowania.
  • Zakręcamy kielich – do momentu trzy-, czterokrotnego wysprzęglenia. Wtedy mamy pewność prawidłowego wykonania kielicha.
  • Wyciągamy rurę z klucza i następnie gratujemy kielich w celu wyrównania powstałych nierówności.

Gotowy kielich nie może wzbudzać żadnych wątpliwości – winien być perfekcyjnie okrągły, bez jakichkolwiek nierówności. Wtedy faktycznie mamy pewność, że przygotowane połączenie spełni swoją rolę – będzie szczelne i da gwarancję bezawaryjnej pracy pompy ciepła, nawet przez długie lata.

Kielichowanie

Kielichowanie