Dobranie mocy urządzenia
Przed doborem odpowiedniego urządzenia musimy poznać wartość zapotrzebowania na moc cieplną w budynku. Te informacje powinniśmy uzyskać od projektanta. Dokonujemy analizy zysków i strat ciepła w danym budynku na podstawie dostarczonej dokumentacji oraz wykazu materiału budowlanych, które były wykorzystane podczas budowy.
Drugą opcją jest określenie zapotrzebowania energetycznego na podstawie zużytego dotychczas paliwa. Trzecią możliwością jest skorzystanie z usług firmy zewnętrznej. To ona dokona audytu budynku pod kątem zapotrzebowania na energię w celu utrzymania konkretnej temperatury w budynku.
Należy wystrzegać się wyliczeń, które bazują na powierzchni, wieku, kubaturze oraz sposobie ocieplenia danej nieruchomości.
Najczęściej podawane wartości to : moc grzewcza, moc chłodnicza, moc elektryczna oraz współczynnik COP.
Moc grzewcza to jeden z kluczowych parametrów. Bez odpowiedniej mocy urządzenie może nie być w stanie dostarczyć nam takiej temperatury w pomieszczeniach, jakiej oczekujemy. Za pomocą mocy (Pg) określa się energię, którą sprężarka dostarcza do systemu grzewczego. Skutkiem może być większe zużycie prądu, czyli nieefektywność urządzenia.
Obliczanie Pg
Należy pomnożyć powierzchnię budynku przez zapotrzebowanie na moc. Przykładem może być dom o powierzchni 1 20 m2 i zapotrzebowaniu 35 W/m2 , czyli obliczenia potrzebnej mocy pompy ciepła będą wyglądać w następujący sposób: 120*35 = 4,2 kW. Jeżeli pompa służy także do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, to należy doliczyć średnio około 1 kW na 4 osoby w domu.
Moc elektryczna
Im mniejszy wskaźnik Pe, tym tańsza w eksploatacji jest pompa ciepła. Prąd stanowi średnio 25% zapotrzebowania energetycznego pompy ciepła. Źródło ciepła dolne dostarcza pozostałe zapotrzebowanie.
Moc chłodnicza
Wskaźnik ten mówi, z jaką największą mocą sprężarka jest w stanie pobierać ciepło z dolnego źródła. Zależy w dużej mierze od temperatury panującej na zewnątrz. Im niższa temperatura, tym gorsza sprawność systemu grzewczego. Pch jest szczególnie istotne, kiedy mam zamiar wykorzystać pompę ciepła do chłodzenia budynku w upalne dni.
Wydajność cieplna COP
Niezwykle istotnym wskaźnik jest COP, który mówi nam jak bardzo ekologiczna i energooszczędna jest nasza pompa. Wskaźnik COP określa nam stosunek mocy grzewczej pompy do mocy, jaką musi ona pobierać do pracy z zewnątrz – im jest on wyższy, tym mniej energii potrzeba do uzyskania tej samej ilości ciepła. Dla przykładu – jeżeli pompa ciepła uzyskuje dla nas 8 kW energii cieplnej, z czego 2 kW pobieramy do pracy pompy z sieci, wówczas COP wynosi 8 kW / 2 kW = 4. Pompa o tej samej mocy, a ze wskaźnikiem COP na poziomie 2 oznaczać będzie, że dla uzyskania tych samych 8 kW energii musielibyśmy dostarczyć pompie 4 kW energii z sieci. Pompy ciepła, aby uzyskać znak jakości EHPA ,muszą w zależności od rodzaju uzyskiwać współczynnik na poziomie od 3.1 (dla pomp powietrze/woda) do 5.1(dla pomp woda/woda).