Miejsce montażu urządzenia jednostki wewnętrznej i zewnętrznej

HOME - Miejsce montażu urządzenia jednostki wewnętrznej i zewnętrznej
Miejsce montażu urządzenia jednostki wewnętrznej i zewnętrznej

Instalacja pompy ciepła to niezwykle istotny etap, który determinuje odpowiednie działanie tego systemu w przyszłości. Podczas montażu należy przestrzegać wszystkich zaleceń producenta oraz obowiązujących wymogów prawnych. Pozwoli to m.in. zapewnić optymalną pracę urządzeń i zapobiegnie ewentualnym niedogodnościom.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje jednostek, są to:

JEDNOSTKA ZEWNĘTRZNA

Wykorzystywana w pompach ciepła typu powietrze-woda. Przy jej montażu zupełnie nie ma znaczenia umiejscowienie względem stron świata. Istotne są:

  • Wysokość, na której zostanie umieszczona na fundamencie lub elewacji budynku (około 30-60 cm) – aby zapewnić wentylację.
  • Zachowanie odpowiedniej odległość od okien sypialni (nie mniej niż 4 metry), unikanie instalacji w narożnikach pomieszczeń oraz montażu we wnętrzach – aby uniknąć nieprzyjemności związanych z ewentualnym hałasem. Ewentualnym, ponieważ pompy ciepła są urządzeniami cichymi, które – przy zamkniętych oknach – nie powinny być słyszalne wewnątrz domu.
  • Miejsce instalacji – tak, by tworzące się skropliny mogły swobodnie wchłaniać się do gruntu, a nie skraplać np. na chodnik.
  • Branie pod uwagę położenia jednostki wewnętrznej (najczęściej jest to ok. 10-20 metrów pomiędzy jednostkami) – dotyczy jednostek zewnętrznych typu split. Stosowanie się do zalecanych odległości zapewni niewielkie straty na rurach oraz pozwoli uniknąć obowiązku uzupełnienia czynnika chłodniczego.

JEDNOSTKA WEWNĘTRZNA

Wizualnie jest podobna do kotłów gazowych. Może występować w wersji z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. lub rozłącznie. Istotnymi aspektami są:

  • Wysokość pomieszczenia, w którym jest montowana jednostka wewnętrzna pompy ciepła z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. – powinno mieć co najmniej 2-2,4m. Warto podkreślić fakt, że tego rodzaju jednostki zajmują naprawdę niewielką powierzchnię (nie więcej niż 1m2).
  • Montaż urządzenia z rozdzielnym zasobnikiem c.w.u. – jest zalecany, gdy pomieszczenie nie spełnia wymogów pod jednostkę z wbudowanym zasobnikiem. Ta opcja jest bardzo często wykorzystywana podczas modernizacji systemu grzewczego.

Odpowiedni dobór miejsca montażu pomp ciepła i jej jednostek wiąże się ze sporą odpowiedzialnością, dlatego warto na bieżąco szkolić swoje umiejętności i poszerzać wiedzę.