Powietrzne pompy ciepła to najbardziej popularne, powszechnie używane rodzaje pomp ciepła w polskich domach. Nic dziwnego – pompy ciepła to jedno z najbardziej oszczędnych, niezwykle wydajnych i ekologicznych sposobów ogrzewania domu i wody. Urządzenia te nie wytwarzają ciepła, ale pozyskują je z otoczenia. Pompy służą do ogrzewania pojedynczych pomieszczeń, a nawet całych budynków oraz/lub ogrzewania wody użytkowej.
Szkolenie z montażu powietrznych pomp ciepła znajdziesz w naszej ofercie kursów A/Cademy w zakładce TERMINY SZKOLEŃ
Pompy ciepła różnią się między sobą, m.in. konstrukcją, czy sposobem pozyskiwania ciepła. System ten można montować jako samodzielne urządzenie grzewcze oraz jako wsparcie innych źródeł ogrzewania. Ze względu na źródło ciepła, możemy wyróżnić trzy główne rodzaje pomp cieplnych:
- gruntowe pompy ciepła,
- wodne pompy ciepła,
- powietrzne pompy ciepła.
Powietrzne pompy ciepła, jak sama nazwa wskazuje, pobierają ciepło z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Najłatwiejsze w montażu, nie generują dużych kosztów instalacyjnych, a jednocześnie charakteryzują się dość niskimi kosztami eksploatacji. W czasie dużych mrozów muszą być wspomagane przez specjalnie wbudowane grzałki. Wymagają zainstalowania dodatkowego źródła ciepła, które będzie wspomagało pracę pompy lub – w okresie największych mrozów – całkowicie ją zastąpi.
Powietrzne pompy ciepła – zalety
Powietrzne pompy ciepła podbiły serca Polaków i cieszą się sporym zaufaniem. Wiodą prym na rynku maszyn cieplnych. Niewątpliwymi atutami są tutaj:
- prosta i szybka instalacja,
- niskie koszty montażu,
- wysoka wydajność,
- bezpieczeństwo,
- mały rozmiar urządzenia,
- możliwość pracy w bardzo szerokim zakresie wartości temperatury (od -25 do +45),
- cicha praca urządzenia.
Czy wiesz, że system powietrznej pompy ciepła może pobierać nawet 75% energii z powietrza? Tylko 25% pochodzi z energii elektrycznej.
Powietrzne pompy ciepła – rodzaje
Ze względu na ilość modułów pompy wyróżniamy dwa rodzaje konstrukcji powietrznych pomp ciepła:
- SPLIT – posiada dwie jednostki: montowaną na zewnątrz, która zawiera parownik i sprężarkę (odpowiada za pozyskiwanie energii z otoczenia) oraz drugą, wewnętrzną (odpowiada za przekazywanie ciepła pozyskanego z powietrza do instalacji grzewczej ). Układ jest połączony instalacją chłodniczą, w której krąży czynnik chłodniczy. Dzięki temu nie grozi jej zamarznięcie. Pompy typu split pracują w niezwykle szerokim zakresie temperatury zewnętrznej, otrzymując wysokie parametry systemu grzewczego i ciepłej wody użytkowej. Sporym plusem jest tutaj estetyczny wygląd i nieduży rozmiar jednostki wewnętrznej, co pozwala na swobodne wkomponowania jej do każdej przestrzeni.
- MONOBLOK – mniej skomplikowany niż układ split (nie ma podziału na jednostki). W obudowie znajdują się wszystkie elementy instalacji chłodniczej (parownik, sprężarka oraz skraplacz). Pompa jest montowana na zewnątrz budynku. Wymaga zabezpieczenia połączenia jednostki zewnętrznej z budynkiem przed zamarznięciem.
Powietrzne pompy ciepła stanowią doskonałe rozwiązanie dla każdego użytkownika, który buduje dom lub modernizuje istniejące źródło ciepła. W opozycji do gruntowej pompy ciepła nie wiążą się z koniecznością tworzenia dodatkowej instalacji oraz przeprowadzania wykopów w gruncie. Nie wymagają też systematycznej wymiany filtrów, jak to ma miejsce w pompach czerpiących wodę ze zbiornika. Ich sporą zaletą jest brak emisji szkodliwych substancji do otoczenia, bezpieczeństwo użytkowania oraz bezobsługowość. Doskonale sprawdzają się zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i komercyjnym.